Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i rola Policji


1 stycznia 2025 roku Polska rozpocznie swoją drugą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co wiąże się z wieloma wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Policja, jako kluczowy element systemu ochrony porządku publicznego, odegra istotną rolę w tych działaniach. Przygotowano szereg spotkań oraz inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w obszarze prawa i spraw wewnętrznych. W najbliższych miesiącach Polska będzie gospodarzem około 200 międzynarodowych wydarzeń, co podkreśla znaczenie tej prezydencji.

Podczas prezydencji Rady UE, Polska policja zyska dodatkowe zadania związane z organizacją i zabezpieczaniem międzynarodowych spotkań, w tym szefów rządów krajów członkowskich. Niezbędne będzie zapewnienie bezpieczeństwa dla blisko 40 tysięcy uczestników. Eksperci z różnych dziedzin będą pracować nad wypracowaniem polityk oraz planów działania, które mają na celu początkujące zmiany w podejściu do bezpieczeństwa na poziomie europejskim.

System rotacyjnej prezydencji w Radzie UE sprawia, że każde państwo członkowskie ma możliwość wyznaczania priorytetów i podejmowania działań na poziomie unijnym, co w przypadku Polski wiąże się z ambitnym planem działania w obszarze współpracy policyjnej. Policja weźmie aktywny udział w pracach grup roboczych, które są odpowiedzialne za przygotowanie oraz kształtowanie projektów aktów prawnych. Takie działania mają na celu skuteczniejsze zwalczanie przestępczości oraz reagowanie na nowe zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

Źródło: Policja Gostynin


Oceń: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i rola Policji

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:5


Zobacz Także