Janusz Braszczyński, urodzony 9 czerwca 1931 roku w Gostyninie, był nie tylko wybitnym metalurgiem, ale również cenionym wykładowcą akademickim. Jego wkład w rozwój nauki i edukacji technicznej w Polsce jest niezaprzeczalny.
W swojej karierze był rektorem Politechniki Częstochowskiej, gdzie znacząco przyczynił się do podniesienia standardów kształcenia. Jego praca miała ogromny wpływ na wielu studentów oraz rozwój branży metalurgicznej.
Janusz Braszczyński zmarł 8 listopada 2019 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo zaangażowania w edukację oraz badania naukowe.
Życiorys
Janusz Braszczyński przyszedł na świat 9 czerwca 1931 roku w Gostyninie. Swoją przygodę naukową na Politechnice Częstochowskiej rozpoczął już w 1953 roku, będąc studentem. Ukończył studia na Wydziale Metalurgicznym tej uczelni w 1957 roku. Jego droga naukowa prowadziła go do uzyskania stopnia doktora w 1964 roku na Politechnice Śląskiej, a następnie do habilitacji na Wydziale Metalurgiczno-Technologicznym tej samej uczelni w 1970 roku.
W ciągu swojej kariery odbył liczne staże naukowe, w tym na politechnice w Magdeburgu, w Instytucie Odlewnictwa w Paryżu oraz w Centrum Metalurgii w Rzymie. Gromadził doświadczenie w ośrodkach badawczo-naukowych we Francji. W 1978 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a do tytułu profesora zwyczajnego awansował w 1991 roku.
W latach 1973–1981 pełnił rolę dziekana Wydziału Metalurgicznego, gdzie jego działania przyczyniły się do przeniesienia wydziału do nowoczesnej siedziby. W 1981 roku, jako pierwszy w historii Politechniki Częstochowskiej, został wybrany rektorem uczelni poprzez głosowanie elektorów, jednak w wyniku stanu wojennego został usunięty z tego stanowiska w 1982 roku. Po kilku latach, w 1990 roku, powrócił na to stanowisko, uzyskując reelekcję, którą pełnił do 1996 roku. W 2001 roku został odznaczony tytułem doktora honoris causa Politechniki Częstochowskiej.
W swojej pracy badawczej koncentrował się na mechanizmach krzepnięcia i krystalizacji odlewów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów odlewanych. Janusz Braszczyński jest autorem około 200 publikacji, trzech książek, czterech skryptów, trzech filmów oraz sześciu patentów. Ponadto, był promotorem pięciu prac doktorskich.
Oprócz działalności naukowej, był również aktywnym członkiem Komitetu Metalurgii Polskiej Akademii Nauk, w 1995 roku wybranym na wiceprzewodniczącego. W latach 1992–1995 przewodniczył oddziałowi katowickiemu Komisji Odlewnictwa PAN, a od 1996 roku zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Od 1994 roku był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Materiałów Kompozytowych oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Kompozyty”.
Otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Złotą i Srebrną Odznakę Honorową NOT.
Janusz Braszczyński zmarł 8 listopada 2019 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Przypisy
- a b c d e f g prof. dr hab.inż. Janusz Braszczyński [online], www.pcz.pl [dostęp 31.08.2021 r.]
- a b c d e f g h i Twórcy, naukowcy, społecznicy... Wspomnijcie tych, którzy odeszli w Częstochowie w ciągu roku [online], czestochowa.wyborcza.pl, 31.10.2020 r. [dostęp 31.08.2021 r.]
- a b Prof. dr hab. Janusz Braszczyński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 31.08.2021 r.]
- DorotaD. Steinhagen, Zmarł prof. Janusz Braszczyński, wieloletni rektor Politechniki Częstochowskiej. Pierwszy wybrany demokratycznie [online], czestochowa.wyborcza.pl, 13.11.2019 r. [dostęp 02.11.2020 r.]
Oceń: Janusz Braszczyński