UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gostynin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wojciech Lanckoroński


Wojciech Lanckoroński, posiadający herb Zadora, to postać, która mocno zapisała się w historii regionu. Jego życie rozpoczyna się w 1662 roku w Gostyninie, a kończy w 1753 roku.

W latach 1725-1753 pełnił funkcję kasztelana gostynińskiego, co w owczesnym systemie administracyjnym było stanowiskiem o dużym znaczeniu.

Rodzina

Wojciech Lanckoroński wywodził się z szanowanego i potężnego rodu, znanego pod herbem Zadora. Jego ojciec, Stanisław, żyjący w latach 1630-1671, zajmował zaszczytną funkcję podczaszego podolskiego. Matka, Katarzyna Telefus, nosiła herb Łabędź, co podkreślało jej znaczenie w ówczesnym społeczeństwie.

W 1717 roku Wojciech zawarł związek małżeński z Aleksandrą Teresą Załuską, córką Aleksandra Józefa Załuskiego, pełniącego urząd kasztelana rawskiego. Z tego małżeństwa przychodzą na świat trzy córki oraz syn:

  • Teresa, która poślubiła Tomasza Ossolińskiego, starostę nurskiego,
  • Konstancja, związana z Janem Antonim Rostworowskim, kasztelanem zakroczymskim,
  • Martyna, która wyszła za Stanisława Stadnickiego, chorążego kamienieckiego.

Ich jedyny syn, Franciszek Kazimierz Lanckoroński (1714-1785), był także osobą znaczącą w regionie, pełniąc funkcje starosty rawskiego oraz regnowskiego.

Pełnione urzędy

Początkowo Wojciech Lanckoroński pełnił funkcję skarbnika podolskiego, rozpoczynając swoją działalność w tej roli w 1698 roku.

W latach 1706–1714 zajmował stanowisko podstolego podolskiego, co dodatkowo umocniło jego pozycję na dworze. W kolejnych latach sprawował również urząd starosty sulejowskiego w 1732, a także łęczyckiego w 1743 oraz sochaczewskiego.

Trzeci października 1725 roku był datą, w której otrzymał nominację na urząd kasztelana gostyńskiego. Przez 28 lat jego pracy na tym stanowisku, dał się poznać jako osoba prawy oraz sprawny organizator, który aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i społecznym Gostynina.

W 1727 roku brał udział jako deputat w trybunale koronny, co podkreśla jego znaczenie w ówczesnej polityce. Dodatkowo, był członkiem konfederacji generalnej, która została zawiązana 27 kwietnia 1733 roku podczas sejm konwokacyjnego. Był także elektorem Stanisława Leszczyńskiego z województwa rawskiego w 1733 roku.

Dobra majątkowe

Wojciech Lanckoroński odziedziczył od swojego teścia majątek obejmujący Kłudno oraz Trzylaków. W skład jego posiadłości wchodziły również Mielnica, Doleszowo, Kłodzie oraz Golianka.

Lanckoroński zmarł w podeszłym wieku 91 lat.

Przypisy

  1. Konfederacya generalna omnium ordinum Regni et Magni Ducatus Lithuaniae na konwokacyi generalney Warszawskiej uchwalona [...] 27.04.1733 r., s. 35.

Oceń: Wojciech Lanckoroński

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:13